Altın Oran Fibonacci
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Altın Oran Fibonacci

Altın Oran Fibonacci, İtalya'nın Pisa şehrinde doğmuş olan Leonardo Fibonacci, ünlü bir matematikçi olup Fibonacci sayı dizisinin sahibidir. Leonardo bu sayı dizisini bir problemi araştırırken buluyor ve bu diziye de kendi adını veriyor. Bu sayı dizisi 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987. Diyerek ilerlemektedir. Bu sayı dizisinin özelliği ise her sayının kendinden önceki iki ardışık sayının toplamına eşit olmasıdır. Eğer bu dizideki sayıları kendilerinden önceki sayıya bölecek olursak bölüm süreli olarak 1,618 sayısına yaklaştığını göreceğiz. Bu rakamda bize altın oranı vermektedir. Bu sayı doğada birçok yerde aslında karşımıza çıkmaktadır. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından bulunan bu sayı, genellikle mimaride kullanılmıştır. Geometrik olarak birbiri ile bağlantılı olan Fibonacci dizini ve altın oran sayısı arasındaki bağlantı ise dizindeki sayıların kendinden önceki sayıya bölümü ile her sayıda daha çok yaklaşmasıdır.

Altın oran fibonacci, bu sayının matematiksel yönünü inceledik. Şimdi gelin bir de doğadan örneklere bakalım. Alton oranın doğadaki örnekleri ise şunlardır:
  • İnsandaki işaret parmakları: Normal bir insandaki işaret parmağında ayrılan her bir bölüm kendinden öncekine bölünce Fibonacci sayısını elde edersiniz.
  • Akciğerler: Akciğerler iki asimetrik bronş ağacından oluşmaktadır. Biliyorsunuz ki sol tarafta kalp olduğundan buradaki bronş diğerinden kısadır. Bu iki bronşu birbirine kıyasladığımızda yine altın orana ulaşmış oluruz.
  • İnsan yüzü: İnsan yüzünü matematiksel olarak ele alırsak burnun altı ile çene birbirine oranlanırsa altın oran elde edilir. Ayrıca kulaklar arasındaki mesafe ve gözle üst dudak arasındaki mesafe birbirine oranlanacak olursa yine Fibonacci sayısı elde edilir.
  • Kollar: İnsan kolundaki üst bölümün alt bölüme oranı yine bize altın oran sayını vermektedir.
  • Mısır Piramitleri: Henüz nasıl yapıldığına dair net bir fikir olmaya Mısır Piramitleri de altın orana göre inşa edilmiştir. Piramitlerin tabanı ile yükseklikleri arasında bir oran oluşturduğumuzda yine Fibonacci sayısını elde ederiz.
  • Çam kozalağı: Kozalağın alt noktasından üst noktasına doğru eğri spiraller bulunmaktadır. Bu eğriliğin açısı yine altın oranı bize vermektedir.

Altın oran fibonacci, her yerde karşılaşabileceğimiz ve daha nice örneği bulunan altın oran sayısının mucizevi bir sayı olduğu görülmektedir. Sanat ve mimari dışında müzik, ekonomi vb. Dallarda da karşımıza çıkabilmektedir. Bu gizemli sayı biz gösteriyor ki açıkça doğayı yaratan ve var eden bir Tanrı'nın varlığı kesinlikle yadsınamaz. Allah'ın biz gönderdiği o kutsal kitapta da bir ayet bu konuyu bize kesin olarak açıklamaktadır. ' Onun Katında her şey bir miktar (Ölçü) iledir. ' (Rad Suresi, 8. Ayet)

Altın Oran Fibonacci Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Altın Oran Yüz

Altın Oran Yüz

Altın Oran Vücut

Altın Oran Vücut

Dünyanın Altın Oran Noktası

Dünyanın Altın Oran Noktası

Altın Oran Fibonacci

Altın Oran Fibonacci

İlginizi Çekebilir

Mona Lisa Altın Oran

Mona Lisa Altın Oran

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsan Vücudunda Altın Oran

İnsan Vücudunda Altın Oran

Tasarımda Altın Oran

Tasarımda Altın Oran

Altın Oran Nedir ve Nerede Kullanılır?

Altın Oran Nedir ve Nerede Kullanılır?

Altın Oran Tarihi

Altın Oran Tarihi

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Mimarlık