Altın Oran Nasıl Hesaplanır
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Altın Oran Nasıl Hesaplanır

Altın oran nasıl hesaplanır, konusunun geçmişine bakmak gerekirse Eski Mısırlı ve Yunanlıların keşfettiği, mimari ve sanatta kullanılan, en verimli matematiksel verileri verdiğine inanılan ve bir bütünün parçaları arasında rahatlıkla gözlemlenebilen sayısal bir oran bağıntısıdır. Altın Oran'a göre, bir doğru parçasının uygun biçimde iki eşit parçaya bölünmesi gereken durumlarda, parçanın bölünmesi tam olarak hesaplanmalı, küçük parçanın büyük parçaya olan oranı ile büyük parçanın tüm doğruya olan oranıyla eşit olmalıdır.


İnsan Vücudunda Altın Oranın Hesaplaması


Altın oran değerlerine uyumlu ve vücudun değişik boşluklarındaki uygun ideal orantı olarak hesaplanmaktadır. Matematik ve fizikte ezelden beri var olan altın oranın hesabının ne zaman keşfedildiği tarih kaynaklarında tam olarak bilinmemektedir. Yalnızca her zaman yeniden keşfedilebilirliği söylenmektedir. Vücudumuzda altın oranıyla hesaplanan boşlukların oranlarına örnek vermemiz gerekirse
  • Omuz hizasından başucuna kadar olan mesafe; kafa boyundaki mesafe,
  • Parmak uçları- dirsek arası, el bileği- dirsek arasındaki mesafe,
  • Göbek- başucu arası mesafe- omuz hizasından başucuna kadar olan mesafe,
  • Göbek- diz arası, diz ayakucu arasındaki mesafe
Olarak belirtilmektedir.


İnsan Yüzündeki Altın Oranı Nasıl Hesaplanmaktadır?


Bilim adamları ve sanatkârların ortak görüşle özel hesaplamalarla belirttikleri insan yüzünde de altın oran hesaplamaları mevcuttur. Bu hesaplamalar ideal insan yüzü temel alınarak hesaplanır ve ortak görüş olarak kabul edilir.

Ağız yapısında iki dişin birbirine olan mesafesi altın oranla hesaplanmaktadır. Diş hekimlerinin bu altın oranı bilerek diş yapısına yapılacak protez diş vs. Gibi yapıları hesaplanmasında yardımcı olmaktadır. Çene yapısında ön iki dişin toplamının oranı diğer dişlerinin boylarının oranıyla bağlantısını vermektedir.


İnsanın vücudunun tamamında altın oranla hesaplanabilecek bölgelere örnek vermemiz gerekirse

  • Ağız boyu- Burun genişliği altın oranını,
  • Yüz boyu- Yüzün genişliği altın oranını,
  • Burun genişliği- Burun delikleri altın oranını,
  • Dudak- kaşların birleşim yeri arası- Burun boyu altın oranını,
  • Göz bebekleri arası- kaşlar arası altın oranını vermektedir.
Elinizi havaya kaldırdığınızda parmak boyuna baktığınızda, parmakların elinize olan altın oranını gözlemleyebilirsiniz. Parmaklarınızda bulunan üç boğumdaki bir boğumun mesafesinin diğer boğumlara olan oranı da altın oranı vermektedir. Yalnız bu hesaplama başparmak dışındaki parmaklar için geçerlidir ve yine elinizdeki serçe parmakla, başparmak boylarının altın orana sabit olduğunu görebilirsiniz.

Tüm bu hesaplamalar belirtildiği üzere normal insan standartlarındaki ölçümlere dayalı olarak tespit edilmektedir. Normal insan metabolizmasından farklı olarak dünyaya gelen bireylerin vücut ölçüleri standart dışındadır ve altın oranla hesaplanmamaktadır.

Altın Oran Nasıl Hesaplanır Yorumları

soru

Mihraç

10 Ağustos 2017 Perşembe

Altın oran hesaplaması istiyorum.

Cevap yaz
cevap

Ebru

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba, Mihraç. Öncelikle altın oran denilen şeyin sayısal bir oran bağıntısı olduğunu söylemekte fayda var. İnsan vücudundaki altın oranın hesaplanması istenir ise, çeşitli bölgeler arasında mesafenin bilinmesi gerekmektedir. İnsan vücudunda altın oranıyla hesaplanan boşlukların oranlarına çeşitli örnekler makale içeriğinde verilmiştir. Bu hesaplamalar, normal insan standartlarındaki ölçümler temel alınarak tespit edilmiştir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Altın Oran Yüz

Altın Oran Yüz

Altın Oran Vücut

Altın Oran Vücut

Popüler İçerikler

Tasarımda Altın Oran

Tasarımda Altın Oran

İlginizi Çekebilir

Altın Oran Tarihi

Altın Oran Tarihi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Kullanımı ve Tarihçesi

Altın Oran Kullanımı ve Tarihçesi

Altın Oran Kabe Mucizesi

Altın Oran Kabe Mucizesi

Vücutta Altın Oran

Vücutta Altın Oran

Mona Lisa Altın Oran

Mona Lisa Altın Oran