Altın Oran Cetveli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Altın Oran Cetveli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Altın oran cetveli; bu sistem dünyanın ve kâinatın hemen hemen her yerinde olan ve bulunan matematik ve sanatta, bütün parçalar arasında gözlemlenen, içerisinde uyum açısından en etkin boyutları veren bir orandır. Altın oran en eski olarak Yunanlılar ve Mısırlılar tarafından bulunmuştur ve de kullanılmıştır. Bu oran sayı değeri olarak 1,618'i işaret eder. Altın oran ezelden beri matematikte ve fizikte çok eski olmasına karşın insanların bunu ne zaman fark edip kullandığı bilinmemektedir. Ayrıca da bu altın oranın dünya tarihi boyunca keşfedilmiş olma olasılığı yüksektir. Altın oran ile ilgili olarak en eski bilgi Euclid'in elementler ismini verdiği tezinde altın oranın sayı değeri olan 1,618'den bahsettiği görülmüştür.


Altın oran cetvelinin kullanıldığı yerler

  • İnsan bedeni;
  • İnsan kafası,
  • Ayçiçeği,
  • Çam kozalağı,
  • Papatya çiçeği,
  • Mona Lisa,
  • Tavşan,
  • Deniz kabuğu,
  • Eğrelti otu,
  • Tütün bitkisi bunlardan sadece birkaçıdır. Neredeyse kâinatta bulunan her şeyde bir altın oran vardır. Bunun ölçümlenmesi ve belirlenmesi de ancak altın oran cetveli ile mümkündür.
Altın oran cetveli kullanımı için özellikle matematik ve sayılar yani geometrik şekiller ve sayılar kullanılır. Ayrıca altın oran pergeli dediğimiz pergel yardımı ile altın oran olup olmadığının araştırılması için bu malzemelerin hepsi kullanılır. Uygulanacak nesnenin merkezine bir kare çizilerek içerinde yarı çapı alınır ve ortaya çıkan dikdörtgenlerin kenar yarı çağlarından pergel yardımı ile bir daire çizilir. Oluşan şeklin bir köşesi mutlaka sizlere altın oranın sayı değer olan 1,618'i veriyorsa bu nesne tamamen altın oran hesaplanarak yapılmıştır. Aslında bu oran yaratıcı tarafından kullanılan ve kâinattaki her şeyde olan bir orandır.

Altın oran cetveli; Fibonacci sayıları olarak bilinen bir sistem üzerine kuruludur bu sistem sayıları; 0,1,1,2,3,5,8,13,21. Şeklinde devam eden bir sistemdir. Bu sistemle altın oran yani yaratıcı mucizesi olan oran ile arasında ilginç bir bağlantı vardır. Altın oran için kullanılan fi sembolü aslında Fibonacciden alıntı edilmiştir. Belirtilen dizedeki ardışık iki sayının oranı aslında altın orana doğru bir yaklaşım içerisindedir. O yüzdende Fibonacci ardışıkları, altın oran yorumlaması olarak da bilinir. Dizin ilerledikçe iki ardışık sayı arasında altın oran sayı değeri olan 1,618'e yaklaştığı gözlemlenir. Buda altın oranın çok eski tarihlerden beri kullanılmasının nedeni olarak aslında her tarih evresinde bir şekilde keşfedildiğinin göstergesidir.

Altın Oran Cetveli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Altın Oran Yüz

Altın Oran Yüz

Vücutta Altın Oran

Vücutta Altın Oran

Altın Oran Nerelerde Bulunur?

Altın Oran Nerelerde Bulunur?

Editörün Seçtiği

Tasarımda Altın Oran

Tasarımda Altın Oran

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Mimarlık

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Altın Oran Kabe Mucizesi

Altın Oran Kabe Mucizesi

Doğadaki Altın Oran

Doğadaki Altın Oran

Altın Oranını Kullanıldığı Yerler?

Altın Oranını Kullanıldığı Yerler?

Mona Lisa Altın Oran

Mona Lisa Altın Oran

Altın Oran Formülü Nedir ve Nasıl Yazılır?

Altın Oran Formülü Nedir ve Nasıl Yazılır?