Altın Oran Formülü Nedir ve Nasıl Yazılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Altın Oran Formülü Nedir ve Nasıl Yazılır?

Altın Oran Formülü, Evrende görebileceğimiz tüm nesne ve varlıkların parçaları arasında bir uyumun olduğunu ve yıllar boyunca hiç değişmediği saptandığından "Yaratıcı‘nın matematik" sistemi olarak bilinen bağıntıya“altın oran” denir. Matematikte ve sanatta birçok kez karşılaşabileceğimiz bu oran, aslında basit bir kuraldır. Gözlemleyebildiğimiz bütün varlık aleminde bu oranın geçerli ve tutarlı olarak gözükmesi, insanları şaşkına çeviren ciddi bir sistemi ortaya çıkarır. Evrenin başlangıcından bu yana tutarlı olarak bütün varlıklarda aşağıda açıklanacak olan 1,618'e karşılık gelen bir oranın gözlenmesi, dünyaca ünlü matematikçilerin de hayranlıkla incelediği ve kendi çalışmalarında kullandıkları bir konudur.

İnsanlık tarihinin başlangıcından beri, evrendeki düzeni keşfetme isteği de olmuştur. Geçmişte yapılan bütün çalışmalar, evrenin tesadüfi bir düzen içinde yaratılmadığını, hâlâ insan aklının alamayacağı kadar sistematik bir ölçü içerisinde yaratıldığını göstermektedir. Evrendeki bu sistem, kuşkusuz sayılar üzerine oturtulmuştur. Yaratılmış olan her şey, bir sayıya karşılık gelir. Matematiksel kurallar dil bilimini bile şekillendirmiştir. Biz bu sayıları, daha çok gündelik mühendislikte, matematik hesaplamalarında, ölçüp tartmada ve bunun gibi basit konular üzerinde inceliyoruz. Felsefi manada düşündüğümüzde, doğa yasalarının ve varoluşun temelinde de bu sayılar yer alır. Evrene hâkim olan sayıların yasası, kuşkusuz Tanrının matematik düzenini ortaya koymaktadır ve işte altın oran bu düzeni görmemizi sağlayacak anahtardır.

İlk olarak kimler tarafından keşfedildiği bilinmese de bu konu üzerinde yapmış ilk kapsamlı çalışmalar Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından ortaya konulmuştur. Milattan önce 300'lü yıllarda yazdığı elementler adlı tezinde Öklid, ekstrem ve önemli oranda bölmek olarak altın orana değinmiştir. Antik Mısır döneminde keops piramidinde ve çok sonraları Leonardo da Vinci'nin İlahi Oran adlı çalışmada sunduğu resimlerde ve daha onlarcası sayılacak nesne ve çalışmalarda kullanıldığı bilinen altın oran, Fibonacci Sayılar olarak da bilinir. İtalyan kökenli Leonardo Fibonacci, Orta Çağın en ünlü matematikçisi olup, birbiri arasında ardışık ilişki ve olağanüstü bir oran bulunduğunu iddia ettiği sayıların kaşifidir. Kâinattaki muhteşem düzenle birebir örtüşen bu keşfi sebebiyle, altın orana da adının ilk iki harfi olan Fi (Φ) sayısı da denmektedir.


Altın Oran Formülü


Altın oran, Matematikte 3,14 sayısına karşılık gelen ve bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen pi (Π) sayısı gibi, 1,618'e eşit olan sabit sayıya verilen addır ve Fi (Φ) simgesiyle gösterilir. Fi sayısının (Φ) bulunabilmesi için temel olarak şu matematik kuralından yararlanılır:
B noktasından bölünen bir AC doğru parçasında küçük parçanın büyük parçaya oranı ile büyük parçanın tüm doğruya oranı aynı olmalıdır. Yani, küçük AB doğru parçasının büyük BC doğru parçasına oranı ile büyük BC doğru parçasının AC doğrusuna oranı birbirine eşit olmalıdır. Bu kurala göre x+1=x2 denkleminden x2-x-1=0 denklemini türetebiliriz.

1,618 sayısının matematiksel bir şaşırtıcı yanı da tersinin bir eksiğine; karesinin ise bir fazlasına eşit olması gibi evrende eşi benzeri olmayan bir özelliğe sahip tek sayı olmasıdır. Bu kuralı açarsak: Bir sayının tersi, 1'in o sayıya bölünmesi ile elde edilir. Mesela 2‘nin tersi 1/2=0,5‘tir. Buna göre Fi sayısının (Φ) tersi ise 1/1,618=0,618‘dir. Yani tersi, kendisinin 1 eksiğine eşittir. Yine aynı şekilde Fi sayısının (Φ) karesi (1,618)2=2,618‘e, kendisinin bir fazlasına eşittir. Bu, şaşkınlık verecek bir durumdur ve bu özelliğe uygun başka bir sayı yoktur!
Altın oran formülü, doğadaki tüm varlıklar üzerinde görüldüğü için, 1,618 sayısına ulaşmak zor değildir. Ancak bu formül sistemini iyi kavramak ve nesneler üzerinde ona göre bir ölçü belirlemek gerekir. Altın oranın en iyi anlaşılabileceği şekil, altın dikdörtgen adı verilen ve bir kareden oluşan geometrik şekildir.

Altın Oran Formülü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğadaki Altın Oran

Doğadaki Altın Oran

Altın Oran Vücut

Altın Oran Vücut

Popüler İçerikler

Altın Oran Tarihi

Altın Oran Tarihi

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Mimarlık

Editörün Seçtiği

Altın Oran Hesaplama

Altın Oran Hesaplama

Vücutta Altın Oran

Vücutta Altın Oran

İlginizi Çekebilir

Tasarımda Altın Oran

Tasarımda Altın Oran

Mona Lisa Altın Oran

Mona Lisa Altın Oran

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünyanın Altın Oran Noktası

Dünyanın Altın Oran Noktası

Altın Oran Nerelerde Bulunur?

Altın Oran Nerelerde Bulunur?

Altın Oran Örnekleri Nelerdir?

Altın Oran Örnekleri Nelerdir?

Altın Oran Cetveli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Altın Oran Cetveli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Altın Oran Formülü Nedir ve Nasıl Yazılır?

Altın Oran Formülü Nedir ve Nasıl Yazılır?