Altın Oran Yüz
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Altın Oran Yüz

Altın oran yüz güzelliğin evrensel formülü olarak görülmektedir. Güzel olabilmek için yüz hatlarında belli bir oran olması gerektiğini söyleyen bu oran, bazı kadınların diğer kadınlara nazaran neden daha çekici olduğunu da kanıtlamaya yarıyor. Estetik operasyonların planlanması sırasında da kullanıldığını görebildiğimiz bu oran antik çağlarda olduğu gibi günümüzde de teknolojik tasarımlar ve sanat eserleri gibi pek çok alanda karşımıza çıkıyor.

Genel olarak bakıldığı zaman herkesin genç görünmeyi istediğini görebilirsiniz. Ancak bu sadece kültürel olarak talep gören bir durum değildir, yaşlanmayla beraber gelen oran bozukluğu ile savaşmak gerektiğinden de altın oran yüz için kullanılan bir hesaplama olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması sağlanırken altın oranın kullanılmaması ya da yanlış uygulanması yüz hatlarında bir dengesizlik oluşmasına neden olacağından estetik olarak da bir hata olarak kabul edilmektedir.


Altın Oran Yüz Hesaplaması


Bir doğru parçasının uygun şekilde birbirine eş iki parçaya bölünmesi gereken durumlarda parça bölünmesinin tam olarak hesaplanması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sırada küçük parçanın büyük parçaya olan oranının büyük olan parçanın tüm doğruya oranına eşit olması gerektiğini görebiliyoruz.

Altın oran yüz hesaplaması söz konusu olduğunda herkesin eline bir kalem ve cetvel alarak kendi yüzü için altın oran hesaplaması gerçekleştirebileceğini söyleyebiliriz. Altın oran yüz hatlarının ideal şeklini hesaplamaya olanak sağlamaktadır. Yüzünüzde altın oran hesaplaması yapmak istiyorsanız ağız uzunluğu, burun genişliği, burun delikleri arası uzaklığı, yüz boyunu, yüz genişliğini, alt dudak genişliğini ve üst dudak genişliğini bilmeniz gerekmektedir.

Altın oran yüz hesaplamasına göre ağız uzunluğu ve burun genişliğiyle burun genişliği ve burun delikleri arasında bulunan uzaklığın, yüz boyu ve yüz genişliği ile alt dudak ve üst dudak genişliği arasında bulunan oranın 1,618 sayısını vermesi gerektiğini söyleyebiliriz. Siz de yüzünüzde bu hesaplamayı yaparak altın oranınızı hesaplayabilirsiniz.

Altın Oran Yüz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Hesaplama

Altın Oran Hesaplama

Altın Oran Nerelerde Bulunur?

Altın Oran Nerelerde Bulunur?

Altın Oran Tarihi

Altın Oran Tarihi

Popüler İçerikler

Tasarımda Altın Oran

Tasarımda Altın Oran

Mona Lisa Altın Oran

Mona Lisa Altın Oran

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Altın Oran Yüz

Altın Oran Yüz

İnsan Yüzünde Altın Oran

İnsan Yüzünde Altın Oran

Altın Oran Nasıl Hesaplanır

Altın Oran Nasıl Hesaplanır

Yüzde Altın Oran İnsan Yüzünde Oranlar

Yüzde Altın Oran İnsan Yüzünde Oranlar

Altın Oran Fibonacci

Altın Oran Fibonacci